You are here:

Saulės elektrinės – racionali investicija bei žingsnis tvaresnės aplinkos link

Saulės elektrinės

Anksčiau saulės elektrinės, sumontuotos ant stogo ar antžeminių konstrukcijų, Lietuvoje buvo akiai gana retas vaizdas. Šiandien tendencija jau visiškai kitokia. Saulės elektrinių „dygimą it grybai po lietaus“, žinoma, paskatino ir 2022-aisiais metais į neregėtas aukštumas pakilusios energijos kainos. Džiugu, jog daliai vartotojų svarbu ir tai, jog, renkantis žaliąją, saulės pagamintą energiją, reikšmingai prisidedama prie švaresnės, tvaresnės aplinkos kūrimo.

Jei domitės mūsų svetainėje esančia informacija apie saulės elektrines, tikriausiai ir patys svarstote apie tokio projekto įgyvendinimą. Net jei šį darbą ketinate patikėti profesionalams, susipažinti su procedūros eiga bei techniniais niuansais yra ne tik naudinga, bet, drįstume teigti, netgi būtina.

Iš kokių dalių yra sudaryta saulės elektrinė?

Pagrindinės saulės elektrinės komplektą sudarančios dalys yra saulės moduliai, inverteris (keitiklis) bei konstrukcijos, naudojamos montavimui. Be minėtų komponentų, kai kurių rūšių saulės elektrinės (pvz. hibridinės saulės elektrinės su baterijomis) papildomai turi akumuliatorius, kuriuose yra kaupiama energija.

Saulės moduliai

Saulės moduliai (fotomoduliai), šviesios energiją paverčiantys elektros energija yra pagrindinis saulės elektrinių komponentai. Priklausomai nuo modulius sudarančių fotoelementų kilmės, šie skirstomi į plonaplėvelius ir kristalinio silicio. Plonaplėveliams elementams mažesnę įtaką daro temperatūra ir šešėlis, tačiau pastarieji nėra tokie efektyvūs, kaip pagaminti iš kristalinio silicio. Būtent pastarasis variantas, dėl savo efektyvumo bei žemesnės kainos, yra tinkamesnis variantas vartotojams.

Pasitelkus skirtingas gamybos technologijas, iš kristalinio silicio yra gaminami monokristaliniai arba polikristaliniai saulės moduliai, besiskiriantys ne tik estetika, bet ir efektyvumu bei kaina. Tamsūs monokristaliniai moduliai, suteikiantys saulės elektrinei daugiau estetikos ir solidumo, kainuoja brangiau, tačiau yra efektyvesni. Pasirinkus šį variantą, didesnės galios saulės elektrinei įrengti prireiks mažiau ploto.

Šviesiai mėlynos spalvos polikristaliniai saulės moduliai yra šiek tiek pigesni, tačiau mažiau efektyvūs. Tiesa, jie, lyginant su monokristaliniais, našiausiai veikiančiais karštą dieną,  efektyviau dirba Lietuvai būdingo oro sąlygomis (esant vidutinei temperatūrai ir apniukusiam orui). 

Inverteris

Inverteris (įtampos keitiklis) – prietaisas, paverčiantis modulių sukauptą saulės energiją, tokia, kokia gali būti naudojama mūsų namuose. Lyginant modulių bei inverterių reikšmę saulės elektrinių veikimo efektyvumui, reikėtų padėti lygybės ženklą. Juk, įtampos keitikliui neatliekant savo funkcijos, saulės energija būtų bevertė.

Beje, inverteris – ne tik vienas svarbiausių, bet įprastai ir pažeidžiamiausių saulės elektrinių komponentų. Tad, siekiant užtikrinti sklandų saulės elektrinės darbą, svarbu skirti reikiamą dėmesį šio įrenginio kokybei.

Optimizatoriai 

Kartu su inverteriais gali būti montuojami ir papildomi prietaisai – galios optimizatoriai. Tai – komponentai, padedantys efektyviai sumažinti saulės energijos nuostolius. Optimizatoriai, suvartodami nedaug elektros energijos, užtikrina, kad saulės moduliai atliktų savo funkciją, nepriklausomai nuo nepalankių sąlygų, pavyzdžiui, šešėlio, krentančio nuo kamino, kito pastato ar netoliese esančio medžio ir pan. 

Kuo daugiau šešėlio tenka moduliams, tuo, siekiant efektyvumo, reikia didesnio kiekio optimizatorių. Vadinasi, ir projekto įgyvendinimo kaina išauga. Tad, norint, optimaliai panaudoti lėšas (tai yra išsiversti su kuo mažiau optimizatorių ar net ir visai be jų), visų pirma svarbu gerai apsvarstyti modulių išdėstymą bei įvertinti objektus, esančius aplink. 

Baterijos

Baterijoje yra kaupiamas energijos perteklius, užuot šį perdavus į ESO tinklus pasaugojimui. Jei, įrengiant saulės elektrinę, dėl baterijos reikalingumo abejojate, šią dalį bus galima įsigyti ir vėliau. Tiesa, rekomenduojama iš karto rinktis inverterius, palaikančius baterijos prijungimo galimybę. Priešingu atveju, ateityje nusprendus prijungti bateriją, teks keisti inverterį. Tai – papildomos išlaidos, kurių, gerai įvertinus projekto įgyvendinimo niuansus, galima išvengti.

Montavimo konstrukcijos

Montavimo konstrukcijos (laidai, jungtys ir kita) – būtina saulės elektrinių dalis, reikalinga tam, jog visi komponentai būtų tinkamai pritvirtinti, nenupučiami vėjo, nesideformuotų ir pan.

Kaip veikia saulės elektrinės?

Ant stogo ar ant žemės įrengtos specialios konstrukcijos pritvirtinti saulės moduliai „sugeria“ saulės energiją (vadinamuosius fotonus), paversdami ją pastovia elektros energija. Kitas saulės elektrinių  komponentas – inverteris – paverčia ją kintančia, tai yra suderinama su namuose esančių elektrinių prietaisų „poreikiais“.

Saulės elektrinėje pagaminta elektros energija gali būti naudojama, pavyzdžiui, apšvietimui, buitiniams prietaisams ir pan. Likusi nepanaudota elektros energija gali būti perduodama į ESO tinklą saugojimui ir/arba kaupiama akumuliatoriuose. Saugomą elektros energiją galima panaudoti vėliau, kai, dėl nepalankių sąlygų (labai debesuotą dieną, tamsiu paros metu, žiemą ir pan.) jos gamyba sulėtėja arba sustoja.

Skirtingos saulės elektrinių rūšys

Reaguojant į individualius poreikius bei galimybes, rinkoje siūloma rinktis iš kelių skirtingų  saulės elektrinių rūšių (prijungiamos prie tinklo, hibridinės arba autonominės).

Prie tinklo prijungiamos saulės elektrinės

Tai – saulės elektrinės, kurios yra prijungiamos prie ESO tinklo. Dalį pagamintos elektros energijos vartotojas sunaudoja savo reikmėms, o jos perteklius yra saugomas ESO tinkle.  

Hibridinės saulės elektrinės

Energija, kuri lieka nesunaudota, kaupiama baterijose, įeinančiose į kliento saulės elektrinės komplektą. Į ESO tinklą yra perduodama tik tiek elektros energijos, kiek nebetelpa akumuliatoriuje. Pagrindinis šio tipo saulės elektrinių privalumas – perteklinės energijos kaupimas akumuliatoriuje.

Autonominės 

Elektros energijos poreikis yra nedidelis arba atsiranda tik tam tikru metu (pavyzdžiui, vasarą, apsigyvenus sodo namelyje ar keliaujant kemperiu)? O gal prisijungimas prie ESO tinklo yra sudėtingas, reikalaujantis per daug investicijų ar net neįmanomas? Racionaliausias sprendimas tokiose situacijose – saulės elektrinė su baterijomis. Pasirinkus šį saulės elektrinės tipą, atsiranda apribojimas pagamintos elektros energijos perteklių perduoti į ESO tinklą. Nepanaudota elektros energija yra kaupiama baterijose.

Kur gali būti montuojama saulės elektrinė?

Saulės elektrinė ant plokščio stogo, šlaitinio stogo ar net – saulės elektrinė vietoj stogo dangos? O gal – saulės elektrinė ant žemės ar pastato fasado? Iš tiesų, saulės elektrinę galima įrengti įvairiose vietose. Galutinis sprendimas priklauso nuo individualios kliento situacijos (nuosavas būstas ar daugiabutis, stogo dangos tinkamumas, turimas žemės sklypas ir pan.). Tais atvejais, kai galimos kelios alternatyvos (pavyzdžiui, klientas turi ne tik reikiamo ploto stogą, tinkamą saulės elektrinių montavimui, bet ir laisvą žemės sklypą), turėtų būti pasirenkamas pats efektyviausias variantas.

Vienas dažniausių sprendimų – saulės elektrinės, sumontuotos ant stogo. Pasirinkus konstrukciją „apgyvendinti“ ant stogo, maksimaliai išnaudojama erdvė, kuri įprastai nebūna „įdarbinta“. Lyginant su antžeminėmis konstrukcijomis, šis projektas dažniausiai kainuoja mažiau, o leidimas išduodamas greičiau bei paprasčiau. 

Nusprendus montuoti saulės modulius ant stogo, svarbu įvertinti, ar jo ploto pakanka norimo galingumo saulės elektrinei. Kalbant apie šlaitinius stogus, 1 kW reikia apie 5-6 kv.m. ploto. Taigi, statant, pavyzdžiui, 10 kW saulės elektrinę, reikia apie 50-60 kv. m. stogo ploto. Saulės elektrinės, įrengiamos ant plokščio stogo, reikalauja daugiau erdvės: 1 kW reikia apie 8-9 kv. m.

Stogo kryptis bei pasvirimo kampas – vieni svarbiausių faktorių, įtakojančių saulės elektrinių efektyvumą. Idealus variantas – į pietus orientuotas, 30-50° kampu pasviręs stogas. O, atsižvelgiant į Lietuvos klimato ypatumus, optimaliausias, geriausią saulės elektrinių našumą garantuojantis sprendimas – 33-35° stogo nuolydis. 

Galima ir stogo orientacija į pietryčius ar pietvakarius, tik tokiu atveju saulės elektrinė turėtų būti montuojama 10° iki 80° kampu. Esant tokiam saulės modulių išdėstymui, elektrinės efektyvumas būtų apie 95-96%. O, pavyzdžiui, nukreipus į rytus ir/arba vakarus – 86-88%.

Jei pastato stogo kryptis nėra palanki ar tiesiog fiziškai nepakanka ploto, galimas variantas – antžeminės saulės elektrinė. Remiantis skaičiavimais, tokiu atveju prireiktų 60-70 kv. m. ploto žemės sklypo. Statant saulės modulius ant žemės, konstrukcija galima būti išdėstoma bei nukreipiama norima kryptimi. Taip pat parenkama optimaliausia nuolydžio kryptis (idealiausia, žinoma, pietų kryptis).

Šios montavimo vietos privalumai išryškėja ir karštą vasaros dieną. Ant žemės esančius saulės modulius vėsina oras. Tad, lyginant su saulės elektrinėmis, esančiomis ant stogo, antžeminės elektrinės perkaista mažiau, tad gali užtikrinti didžiausią veikimo efektyvumą.  

Kokio stogo danga yra tinkama saulės elektrinės montavimui?

Rangovas, kurio paslaugomis ketinate naudotis, drąsiai teigia, jos saulės elektrinė ant stogo – misija įmanoma bet kokiu atveju, nepriklausomai nuo dangos tipo? Derėtų dar kartą įvertinti firmos, kuriai buvo nuspręsta patikėti saulės elektrinės montavimą, profesionalumą. Būtina profesionaliai įvertinti, ar, sumontavus saulės elektrinę, esama stogo danga nebus sugadinta. Taip pat, norint įsitikinti, ar sumontuotas saulės elektrinės komplektas šioms nebus per sunkus, reikalinga ir stogo laikančiųjų konstrukcijų ekspertizė. Šią paslaugą, klientų patogumui, gali atlikti ir pasirinktas saulės elektrinių rangovas.

Jei pastato stogas yra skardinis ar dengtas beasbestiniu šiferiu, saulės elektrinės montavimas įprastai jokių problemų nesukelia. Tuo tarpu tinkamai sumontuoti saulės elektrinę ant čerpėmis dengto stogo gali ne kiekviena įmonė. Čerpės – lengvai lūžtanti danga, tad, ant jų įrengiant saulės elektrinę, yra naudojama speciali technologija. Beje, šio tipo danga įprastai yra uždengti seni, kultūros paveldo pastatai. Esant tokiai situacijai, į saulės elektrinės montavimo paruošiamųjų darbų sąrašą reikia įtraukti ir šio klausimo suderinimą su Kultūros paveldo departamentu.

Derėtų gerai apsvarstyti ir sprendimą saulės elektrinę įrengti ant bituminių banguotų lakštų. Svarbu žinoti, jog tai – medžiaga, kuri vasarą yra minkšta, o žiemą – kieta. Dėl šios bitumo savybės atsiranda didelė tikimybė, jog, atliekant elektrinės montavimo darbus, stogo danga gali būti pažeista. Galiausiai, iškyla ir kuriozinės, bet iš tiesų nepavydėtinos situacijos grėsmė. Šio tipo stogo danga, lyginant su kitais variantais, savo ilgaamžiškumu „nežiba“. Vadinasi, atsiranda tikimybė, jog profesionaliai sumontuota saulės elektrinė tarnautų ilgiau nei jos pagrindas, tai yra – stogo danga.

Jei ant Jūsų namo dar „puikuojasi“ asbestinis šiferis, visų pirma derėtų pakeisti dangą, o tik po to galvoti apie saulės elektrinę. Jei įmonė, kuriai ketinate patikėti šį projektą, yra profesionali bei atsakinga, ji turėtų laikytis tokios pačios nuomonės. Kitu atveju reikėtų pagalvoti, ar pasirinktas rangovas tikrai yra tinkamas partneris, padėsiantis įgyvendinti saulės elektrinės projektą.

Kokios galios saulės elektrinė Jums yra reikalinga?

Norint priimti objektyvų sprendimą, kokios galios saulės elektrinė patenkintų Jūsų namų ūkio energijos poreikius, reikia atsižvelgti į suvartojamos energijos kiekį. Patariame peržvelgti bent 12 mėnesių elektros suvartojimo ataskaitą. Saulės elektrinė per vienerius metus pagamina apie 1000 kW elektros energijos. Tad, pavyzdžiui, jei per metus Jums vidutiniškai reikia 1000 kW, galima galvoti apie 1 kW galios saulės elektrinę statybą. Jei elektros energijos poreikiai yra didesni, pavyzdžiui, siekiantys apie 6000 kW per metus, reikalinga 6 kW galios saulės elektrinė.

Jei saulės elektrinę norima įsirengti dar tik statomame būste, galios skaičiavimas, nežinant realaus suvartojamo elektros energijos kiekio, tampa šiek tiek sudėtingesnis. Tokiu atveju, norint kiek įmanoma objektyviau įvertinti būsimą elektros energijos poreikį, reikia pagalvoti apie visus buitinius prietaisus ir namuose gyvensiančių asmenų skaičių.

Nuo ko priklauso saulės elektrinės kaina?

Kai kuriuos žmones labiausiai domina tema „saulės elektrinė skaičiuoklė“, kuri, priklausomai nuo šio įrankio paskirties, gali padėti įvertinti reikiamą elektrinės galią, stogo plotą, atsiperkamumo laikotarpį ar gauti kitą aktualią informaciją. Tačiau smalsesniems, net neabejojame, įdomu ir tai, iš kokių kintamųjų yra sudaryta saulės elektrinės kaina.

Galutinė saulės elektrinės kaina Jūsų individualiu atveju priklauso nuo:

  • saulės modulių kainos;
  • inverterio kainos;
  • galingumo (didesnio galingumo saulės elektrinė reikalauja daugiau saulės modulių bei tvirtinimo elementų, taip pat – galingesnio inverterio);
  • montavimo vietos (antžeminės saulės elektrinės, kurių tvirtinimui reikalingos specialios konstrukcijos, yra brangesnės nei sumontuotos ant stogo);
  • įvairių kitų veiksnių (stogo dangos tipas, modulių išdėstymas ir kita).

Kokie yra svarbiausi saulės elektrinių privalumai?

Ekonomiškumas

Saulės elektrinės kaina, vertinant šio projekto įgyvendinimo išlaidas, atrodo nemaža. Tiesa, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, tai – ekonomiškas, nemažai sutaupyti padedantis sprendimas. 

Ekologiškumas

Priėmusieji sprendimą tapti žaliosios energijos gamintojais bei vartotojais, svariai prisideda prie švaresnės, tvaresnės aplinkos kūrimo.

Nepriklausomybė

Įsirengus saulės elektrinę, tampama visiškai ar bent dalinai nepriklausomais nuo elektros tiekėjų.

Ilgaamžiškumas

Saulės elektrinė – patvarus, šalčiui, temperatūrų kaitai bei kitiems nepalankiems veiksniams atsparus projektas. Priklausomai nuo techninių niuansų, saulės elektrinėms suteikiama 20-25 metų garantija.

Universalumas

Saulės elektrinė vandeniui šildyti, saulės elektrinė šilumos siurbliui. Ir tai – tik pora pavyzdžių, iliustruojančių universalias saulės elektrinėje pagamintos energijos panaudojimo galimybes. 

Išaugusi NT vertė

Ateityje nusprendus parduoti savo nekilnojamąjį turtą, įrengta saulės elektrinė neabejotinai pakels jo vertę.

Nesudėtinga priežiūra

Eksploatuojama saulės elektrinė nereikalauja išskirtinės priežiūros. Įprastai pakanka vieną kartą per metus nuvalyti modulius. O, investavus į modernesnius, savaime nusivalančius modulius, saulės elektrinei reikia dar mažiau priežiūros.  

Su kokiais iššūkiais susiduriama, nusprendus įsirengti saulės elektrinę?

Didelės pradinės įrengimo išlaidos

Tai – viena dažniausių priežasčių, galinti atbaidyti nuo sprendimo įsirengti saulės elektrinę. Žinoma, šios išlaidos gerokai mažesnės, jei pasinaudojama saulės elektrinės parama (APVA). Saulės elektrinė išsimokėtinai – alternatyva, kurios galimybę, neturint nuosavų lėšų, taip pat derėtų apsvarstyti.

Saulės elektrinės priklausomybė nuo oro sąlygų

Saulės elektrinės veikimo efektyvumas priklauso klimato, oro sąlygų ir kitų veiksnių. Pavyzdžiui, šešėliai ar debesys žymiai sumažina energijos gamybą.

Energijos saugojimo kaina

Nepanaudota elektros energija yra perduodama saugojimui ESO tinkle. Ši paslauga gaminančiam vartotojui kainuoja papildomai. Energijos perteklius gali būti kaupiama ir baterijose, komplektuojamose su kai kurių rūšių saulės elektrinėmis. Žinoma, šis saulės elektrinės komponentas kainuoja papildomai, taip padidindamas ir viso projekto įgyvendinimo kainą. 

Per kiek laiko atsiperka saulės elektrinės?

Saulės elektrinės atsiperkamumas – vienas iš klausimų, svarbus abejojantiems, ar verta „pasirašyti“ šiam projektui. Tiesa, nors ant kaimyno namo saulės moduliai „apgyvendinti“ pakankamai ilgai, jog būtų galima kalbėti apie jų atsiperkamumą, užduoti šio klausimo pastarajam nederėtų. Laikotarpis, per kurį atsiperka saulės elektrinė, yra individualus, priklausantis nuo įvairių faktorių.

Saulės elektrinės įrengimo kaina

Pasinaudojus AVPA parama saulės elektrinių įrengimui, projekto įgyvendinimo išlaidos, tenkančios vartotojui, yra gerokai mažesnės. Tuo tarpu, pavyzdžiui, imant paskolą saulės elektrinei, išlaidos padidėja, nes papildomai tenka mokėti ir palūkanas kreditoriui. 

Išlaidos, susijusios su saulės elektrinės eksploatacija

Techninis aptarnavimas, sugedusios įrangos pakeitimas, nepanaudotos energijos pasaugojimo mokestis ir kita.

Elektros kainos

Perėjus iš visuomeninio elektros tiekimo ir pasirinkus nepriklausomo elektros tiekėjo paslaugas, už kilovatvalandę kiekvieno mokama kaina skiriasi. Kartais – net ir labai reikšmingai.

Saulės elektrinės veikimo efektyvumas

Įrengimo sąlygos (Lietuvos vieta, stogo kryptis bei nuolydis, greta augančių medžių  „kaimynystė“ ir kita) tiesiogiai įtakoja saulės elektrinės efektyvumą. O, kuo efektyviau veikia saulės elektrinė (tai yra kuo daugiau elektros energijos pagamina), tuo šis projektas atsiperka greičiau.

Priklausomai nuo konkrečios saulės elektrinės skaičiavimo metodikos, skiriasi ir kintamieji, į kuriuos atsižvelgiama. Tad, norėdami sužinoti konkretesnį atsakymą, koks yra saulės elektrinės atsiperkamumas Jūsų individualiu atveju, turite pasirinkti priimtiniausią skaičiuoklę. Aišku viena, jog, priklausomai nuo elektros kainos, suvartojamo kiekio bei kitų faktorių, saulės elektrinė, vertinant ilgalaikes perspektyvas – atsiperkanti investicija. Tiesa, kartais – per 3 metus, o kai kuriais atvejais – per 5 ar ilgiau.  

Ką svarbu žinoti apie APVA paramą saulės elektrinėms?

Saulės elektrinės parama (APVA) – tema, su kuria plačiau turėtų susipažinti kiekvienas, svarstantis įsirengti saulės elektrinę.

Kas gali pretenduoti į APVA paramą saulės elektrinėms įsirengti?

APVA (LR Aplinkos ministerijos projektų valdymo agentūra) parama saulės elektrinei įrengti gali būti skiriama fiziniams asmenims, kuriems priklauso gyvenamosios paskirties pastatas arba žemės sklypas ( ketinant statyti antžeminę elektrinę. Subsidija gali būti skiriama tik vieno projekto įgyvendinimui. Tad, pavyzdžiui, asmeniui nuosavybės teise valdant kelis NT objektus ir norint juose įsirengti saulės elektrinę, APVA gali padengti tik dalį vienos saulės elektrinės įrengimo išlaidų.

Kokio dydžio paramą saulės elektrinės įrengimui galima gauti?

Už 1 kW įrengtos saulės elektrinės galios gali būti skiriama 323 Eur (su PVM) subsidija. Jei didinama įrengtos saulės elektrinės galia (inverteris nebestatomas), parama siekia 243 Eur (su PVM) už 1 kW.

Kiti niuansai, svarbūs norintiems pasinaudoti AVPA skiriama parama saulės elektrinės įrengimui

  •  Saulės elektrinės įrengimui, po paraiškos patvirtinimo, yra skiriamas 9 mėnesių laikotarpis.
  •  Apie bet kokios pakeitimus, atliekamus įrengiant saulės elektrinę (kita elektrinės montavimo vieta, rangovo pakeitimas ir pan.), APVA būtina informuoti iš anksto, o ne atlikus darbus. Priešingu atveju, sprendimas skirti subsidiją gali būti panaikintas.
  • Namą, ant kurio yra sumontuota saulės elektrinė, be būtinybės informuoti AVPA, galima parduoti po 5 metų nuo paramos gavimo. Parduodant NT anksčiau minėto termino, apie šį sprendimą turi būti pranešama AVPA. Svarbu žinoti, jog tokiu atveju išmokėtą subsidiją gali tekti grąžinti.
  • Tiek paraišką AVPA paramai, tiek ir kitus dokumentus (ESO paraiška dėl saulės elektrinės statybos, sutartis su rangovu, elektros tiekimo sutartis) turi pildyti vienas ir tas pats asmens, kuriam nuosavybės teise priklauso konkretus NT objektas.

Kokie yra pagrindiniai saulės elektrinės įrengimo žingsniai?

Prisijungimo prie ESO tinklo techninių sąlygų prašymas

Vienas pirmųjų žingsnių – sužinoti realias technines galimybes, įgyvendinant saulės elektrinės įrengimo projektą. Dažnu atveju klientai, ESO savitarnoje pateikę techninių sąlygų prašymą, kainuojantį 31 Eur, gauna „palaiminimą“ be jokių ypatingų sąlygų. Tiesa, galimos išimtys, ir ne itin malonios, finansiškai „skausmingos“ išimtys. Jei, pavyzdžiui, kliento gyvenamojoje vietoje tinklas per daug apkrautas, tarp ESO pateiktų reikalavimų gali atsirasti ir būtinybė investuoti į skirstomojo tinklo atnaujinimo darbus. Tokiu atveju saulės elektrinės projektas atsipirktų gerokai vėliau, o gal net ir visiškai finansiškai nebeapsimokėtų.

Dar vienas „kabliukas“ – ESO reikalavimai esamai įvado galiai bei tipui. Jei Jūsų namuose yra vienfazis elektros įvadas, galima įsirengti ne galingesnę nei 3,6 kW saulės elektrinę. Esant trifaziui įvadui, būsimos saulės elektrinės galia atitinka įvado galią. Pavyzdžiui, jei trifazio įvado galia siekia 5 kW, toks gali būti ir maksimalus saulės elektrinės galingumas.

Svarbu atkreipti dėmesį ir į ESO nustatytą laiko terminą, skirtą saulės elektrinės įsirengimui. Prisijungimo sąlygos galioja 90 dienų. Tiesa, patvirtinus ESO prijungimo sutartį, galiojimas yra papildomai pratęsiamas 270 dienų. „Pramiegojus“ šį terminą, reikia iš naujo pateikti paraišką ESO, tačiau pateiktos prisijungimo sąlygos jau gali būti kitokios.  

Stogo tinkamumo įvertinimas

Patys ar su ekspertų pagalba įvertinkite stogo tinkamumą saulės elektrinės montavimui (stogo kryptis, pasvirimo kampas, danga, plotas). Jei saulės elektrinės montavimas yra techniškai neįmanomas (pavyzdžiui, dėl per mažo stogo ploto) ar neužtikrintų pakankamo elektrinės efektyvumo, apsvarstykite kitas galimybes. Tai, pavyzdžiui, turint laisvą žemės sklypą, gali būti antžeminė saulės elektrinė. O, gyvenant bute – nutolusi saulės jėgainė.   

Sprendimo, kam bus patikėta saulės elektrinės statyba, priėmimas

Daugelis žmonių renkasi įmonių, atliekančių saulės elektrinės įrengimo darbus, paslaugas. Jei ir Jums toks variantas yra savaime suprantamas, net mažiausius darbus (pavyzdžiui, jau aptartą ESO sąlygų gavimą), suteikę įgaliojimą, galite patikėti pasirinktam rangovui.

Žinoma, turint reikiamų žinių apie saulės elektrinių veikimą bei šio projekto įgyvendinimo procedūrą bei pakankamai laisvesnio laiko, viską galima atlikti ir savarankiškai, be rangovo pagalvos.   

Pasidomėjimas APVA paramos galimybe

APVA paramos gavimo procedūra nėra sudėtinga, o ir daugelio besikreipiančių paraiškos būna patenkinamos.  Visą informaciją, susijusia su AVPA subsidijomis, galite sužinoti šios įstaigos interneto svetainėje.  

Baigiamieji darbai

Sumontavus saulės elektrinę, atsakingoms įstaigoms (ESO, APVA) turi būti pateikiami reikiami dokumentai. Ir, pasidomėjus, kokie saulės elektrinės planai yra siūlomi gaminantiems vartotojams, pasirenkamas priimtiniausias.  

Pabaigai

Dar kartą norime pasidžiaugti, jog priėmėte sprendimą įsirengti saulės elektrinę ar bent jau rimtai svarstote apie šį žingsnį. Atsakingai rinkitės rangovą, kuriam patikėsite projekto įgyvendinimą bei, žinoma, patys kuo daugiau domėkitės šia tema. Kiekvienas rangovo pasiūlytas ir Jūsų „palaimintas“ sprendimas, susijęs su saulės elektrinės statyba, tiesiogiai įtakoja šio projekto atsiperkamumą.