KMI skaičiuoklė – ne tobulas, tačiau bene geriausias prieinamas įrankis kūno masei vertinti
Jei savo amžių linkusios nuslėpti moterys, tai atvirauti apie svorį (ypač – kai šis akivaizdžiai per didelis), nelinkę ne tik dailiosios lyties atstovės, bet ir dažnas vyras. Visgi, per didelis ar per mažas svoris – tai ne tik netenkinantis atvaizdas veidrodyje, bet ir reali grėsmė sveikatai. KMI skaičiuoklė sukurta ne tik tam, jog galėtumėte patenkinti savo smalsumą. Jei KMI neatitinka normalaus svorio rėžių, derėtų imtis priemonių, padėsiančių jį sureguliuoti.
KMI indeksas: kas tai yra ir kodėl svarbu žinoti šį skaičių?
KMI skaičiuoklė – vienas dažniausiai mūsų kasdienybėje naudojamų įrankių. Tad, tikėtina, daugelis puikiai žino, ką reiškia šios trys raidės. O, galbūt, pasinaudoję mūsų interneto svetainėje esančia KMI skaičiuokle, jau spėjote apskaičiuoti ir savo dabartinį KMI. Visgi, norintiems pasikartoti žinias, priminsime:
KMI – tai kūno masės indeksas, apskaičiuojamas žmogaus svorį kilogramais padalinus iš ūgio, pakelto kvadratu.
Kūno masės indekso formulė
Gautas skaičius parodo žmogaus svorio ir ūgio kvadrato santykį, tačiau neapima kūno sudėties (raumenų ir riebalų procento). Apskaičiavus savo kūno masės indeksą, pasinaudokite KMI reikšmių lentele ir įvertinkite savo kūno svorį (per mažas, normalus ar per didelis). Jei svoris nepatenka į normalaus KMI rėžius, derėtų imtis atitinkamų veiksmų, padėsiančių reguliuoti savo kūno masę. Tiek per mažas, tiek ir per didelis svoris gali būti susijęs su esamomis sveikatos problemomis. Antsvoris, o ypač – nutukimas – gali žymiai padidinti riziką susirgti įvairiomis kitomis ligomis.
Vadinasi, skaičius, kurį pamatysite KMI skaičiuoklėje, nėra skirtas tik įsiminti ar, dar blogiau, pamiršti. Kuo rodiklis didesnis, tuo, deja, minėta tendencija yra dažnesnė. Į KMI normos ribas nepatenkantis skaičius – tai pavojaus signalas, jog, norint džiaugtis ne tik puikia išvaizda, bet, svarbiausia gera sveikata, reikia imtis realių veiksmų (apsilankyti pas gydytoją, pradėti sportuoti, sveikiau maitintis).
KMI indeksas: normalus, o gal – per mažas ar per didelis?
Taigi, į KMI skaičiuoklę suvedę savo ūgį ir svorį, sužinojote kūno masės indeksą indeksą. Ką daryti su gautu skaičiumi? Žemiau pateiktos KMI normos, kuriomis vadovaujantis, galite įvertinti, ar Jūsų svoris atitinka normas. Tuo remiantis, padaryti atitinkamas išvadas (tai yra – peržiūrėti savo mitybos racioną ir fizinio aktyvumo įpročius, galbūt – netgi kreiptis pas gydytoją, atliksiantį nuodugnesnį sveikatos ištyrimą) reikėtų ne tik esant per dideliam, bet ir per mažam šiam rodikliui.
Taigi, jei Jūsų KMI indeksas yra, pavyzdžiui, 23, ieškokite, į kurią eilutę jį „nutupdyti“.
Kūno masės indeksas: < 18,5
Jei KMI indeksas yra mažesnis nei 18,5 – Jūsų svoris yra per mažas ir tokia būklė gresia organizmo išsekimu. Norint išvengti tokio „scenarijaus“, pirmiausiai rekomenduojama kritiškai peržiūrėti savo meniu. Į racioną įtraukite sveikus, tačiau kaloringesnius produktus, sudėtyje turinčius pakankamai baltymų ir angliavandenių. Valgyti galite dažniau, didesnėmis porcijomis. Jūsų tikslas – trūkstamus kilogramus „pasikrauti“ sveika, subalansuota mityba, o ne valgant greitą maistą, saldumynus ar kitas „tuščias“ kalorijas.
Kūno masės indeksas: 18,5 – 24,9
Jei KMI indeksas nuo 18,5 iki 25, galite atsikvėpti: Jūsų kūno masė yra normali. Žinoma, visiškai neatsipalaiduokite: propaguokite sveiką mitybą ir aktyvų gyvenimo būdą.
Kūno masės indeksas: 25 – 29,9
Jei KMI patenka į intervalą nuo 25 iki 30, Jūs, kad ir kaip dažnas baimintųsi šio žodžio, turite antsvorį. Tai – pavojaus signalas, jog, nekeičiant savo įpročių, dar labiau augantis svoris gali turėti neigiamos įtakos ir sveikatai. Didesnis fizinis aktyvumas, mažiau su maistu gaunamų kalorijų, menkaverčio maisto atsakymas. Tai – pakankamai paprasti, visiems puikiai žinomi, tačiau labai efektyvūs patarimai, padėsiantys su papildomais kilogramais atsisveikinti visiems laikams.
Kūno masės indeksas: 30 – 34,9
Jei žmogaus KMI yra nuo 30 iki 35, tai – pirmojo laipsnio nutukimas, kuris, remiantis medicinos terminais, jau yra liga. Negana to, toks antsvoris prisideda padidina ir kitų sveikatos sutrikimų atsiradimo riziką. Šiuo atveju rekomenduojama kreiptis į profesionalų mitybos specialistą, kuris sudarys individualų meniu, padėsiantį atsikratyti antsvorio, nepakenkiant savo organizmui. Žinoma, būtina didinti ir fizinį aktyvumą.
Kūno masės indeksas: 35 – 39,9
KMI, esantis tarp 35 ir 40 – antrojo laipsnio nutukimas, neatsiejamas nuo labai didelės kitų ligų rizikos. Antsvorį mažinti būtina ne tik dėl estetinių priežasčių, bet, svarbiausia, dėl geros sveikatos ir savijautos. Kaip ir 1-ojo laipsnio nutukimo atveju, metant svorį, rekomenduojama kreiptis į profesionalius dietologus ir skirti reikiamą dėmesį fizinio aktyvumo didinimui.
Kūno masės indeksas: > 40
Kai KMI viršija 40, žmogui diagnozuojamas trečio laipsnio nutukimas. Šiuo atveju ne tik itin didelė kitų ligų rizika, bet žmogaus gyvenimo kokybė yra akivaizdžiai suprastėjusi. Esant tokiam antsvoriui, užsiimti fizine veikla yra sudėtingiau, o ir individualios dietos ne visada atneša veiksmingus rezultatus. Tad, turint trečio laipsnio nutukimą, neretai rekomenduojama kreiptis į medikus. Dažna išeitimi tokiu atveju tampa chirurginės procedūros.
Ar KMI – rodiklis, kuriuo galima aklai pasitikėti?
Faktas, jog KMI nėra susijęs su kūno sudėtimi, tai yra raumenų ir riebalų santykiu, kelia pagrįstas abejones, ar tai – tikslus būdas svoriui įvertinti? KMI skaičiuoklė – Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamas (PSO) įrankis, kurį, vertindami žmogaus svorį bei padidėjusią tam tikrų ligų riziką, naudoja medikai ir dietologai. Visgi, išskiriamos tam tikros išimtys, kai KMI skaičiuoklė gali būti mažiau tiksli ar net apskritai nerekomenduojama naudoti.
- Kaip žinia, raumenų svoris yra didesnis nei riebalų. Vadinasi, kai KMI skaičiuojamas raumeningiems, atletiškiems žmonėms, neretai gaunami iškraipyti duomenys. Pavyzdžiui, skaičiuojant profesionalų sportininkų KMI, gautas skaičius gali rodyti antsvorį. Nors, jau vien vizualiai žiūrint, akivaizdu, jog teoriniai skaičiai neatitinka realios situacijos.
- Kai kūne yra didelis kiekis riebalų, KMI teoriškai gali neviršyti normalaus svorio ribos, tačiau realiai tas žmogus gali būti nutukęs. Tad, jei, žiūrėdami į savo atvaizdą veidrodyje ar reaguodami į sveikatos siunčiamus signalus (pavyzdžiui, sumažėjusi ištvermė), suvokiate, jog gautas KMI neatitinka realios situacijos, derėtų atlikti išsamią kūno sudėties analizę.
- Etninėse grupėse, kurias sudarančių individų ūgis yra žemesnis (pavyzdžiui, Japonija, Kinija ir kitos šalys), KMI taip pat nėra tikslus rodiklis.
- Besilaukiančios moterys, kurių svorio padidėjimas yra susijęs su tinkamų sąlygų sveiko kūdikiui vystymuisi užtikrinimu, turėtų naudotis ne standartine, bet specialia nėščiųjų KMI skaičiuokle.
- Standartinė KMI skaičiuoklė, kurioje neatsižvelgiama į žmogaus lytį, amžių ar kitas fiziologines ypatybes, rekomenduojama asmenims nuo 18 metų ir vyresniems. Kaip turėtų būti apskaičiuojamas ir interpretuojamas vaikų KMI, aptarsime išsamiau.
KMI vaikams – svarbus rodiklis, kurio interpretacija, lyginant su suaugusiųjų KMI, skiriasi
Vaikų KMI yra apskaičiuojamas, naudojantis ta pačia KMI formule (tai yra, svorį dalinant iš ūgio, pakelto kvadratu), kaip ir suaugusiųjų. Tačiau gautas skaičius, priešingai nei suaugusiųjų atveju, dar negali būti naudojamas, vertinant vaiko kūno masę.
Vaikai auga labai sparčiai, o jų riebalų kiekis kūne yra tiesiogiai susijęs su amžiumi ir lytimi. Vadovaujantis tuo, vaikų kūno indeksas turi būti vertinamas, lyginant jį su tos pačios lyties ir amžiaus vaikais. Čia susiduriame su dar viena sąvoka – „procentilis“, kurią, tikėtina, žmonės, turintys vaikų, yra ne kartą girdėję iš pediatro lūpų.
Procentilis – tai KMI ryšys tarp vienodo amžiaus ir tos pačios lyties vaikų.
Norėdami sužinoti, koks yra Jūsų atžalos svoris procentiliais, apskaičiuotą KMI pažymėkite vaikų (nuo 2 metų) ir paauglių (iki 18 metų) amžiaus bei ūgio lentelėje. Pavyzdžiui, jei Jūsų sūnaus kūno svoris yra 70 procentilių, vadinasi, 70 iš 100 to paties amžiaus ir lyties vaikų sveria mažiau nei jis, o 30 iš 100 – daugiau.
Vaiko kūno masės indekso teisingas vertinimas
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, suaugusieji, kurių KMI – 25 ir daugiau, turi antsvorį. O, šiam indeksui viršijus 30, diagnozuojamas nutukimas. Kalbant apie vaikus, optimalaus KMI rėžis – tarp 13 ir 21. Tačiau, kaip jau tikriausiai supratote (o ir sužinojote, kaip apskaičiuoti!), KMI, siekiant objektyvesnio vaizdo, turėtų būti interpretuojamas, atsižvelgiant į procentilį.
- Kai KMI – mažiau nei 5 procentiliai, vaiko svoris yra per mažas.
- Kai KMI – tarp 5 ir 85 procentilio, vaiko svoris yra laikomas normaliu.
- Kai KMI – tarp 85 ir 95 procentilio, vaikas turi viršsvorio.
- Kai KMI yra virš 95 procentilių, vaikas yra nutukęs.
Jei, palyginus vaiko KMI su kitų tos pačios lyties ir amžiaus vaikų (tai yra apskaičiavus procentilį), šis yra per didelis, nederėtų aklai tikėtis, kad vaikas, kaip neretai mėgstama sakyti, papildomus kilogramus tiesiog išaugs. Žinoma, tikėtina, kad taip ir bus, tačiau, vaiko gerovės labui, derėtų kreiptis į medikus. Atlikus išsamesnius tyrimus (pavyzdžiui, poodinių riebalų sluoksnio matavimą), surinkus informaciją apie mitybos įpročius, fizinį aktyvumą, šeimos narių turėtas ligas ir pan., gali būti objektyviai nustatyta, ar tikroji problema – vaiko antsvoris. Kaip žinia, per didelį svorį gali lemti ir įvairūs kiti sveikatos sutrikimai.
Pabaigai
Svorio (tiek savo, tiek vaikų) sekimas turėtų tapti savotišku ritualu, atliekamu tam tikru dažnumu (pavyzdžiui, kartą per savaitę). Priklausomai nuo to, kokį KMI parodys skaičiuoklė, nuspręsite, kokių veiksmų imtis, norint pagerinti ne tik išvaizdą, bet, svarbiausia, sveikatą. Kuo svorio nuokrypis į vieną ar kitą pusę yra mažesnis, tuo grįžti į KMI normas ribas lengviau.